Jak się ubrać w góry jesienią – Praktyczne porady dotyczące ubioru na jesienne wędrówki w górach

Jesień w górach to czas, kiedy krajobraz zmienia się kolorami, a warunki atmosferyczne stają się bardziej kapryśne. Często zdarza się, że skłania nas to do wędrówek w górach, dla tych którzy zastanawiają się jak się ubrać w góry jesienią, mamy parę praktycznych rad.

Jak się ubrać w góry jesienią – główne zasady

Warstwowy ubiór

Jesienią w górach najważniejszym elementem garderoby jest warstwowy ubiór. Składa się on z kilku warstw, zaczynając od bielizny termicznej, przez warstwę pośrednią a kończąc na kurtce przeciwdeszczowej.

Komfortowe buty

Innym bardzo ważnym elementem garderoby jesienią w górach są buty trekkingowe. Dobrze dobrane buty zapewnią nam wygodę i bezpieczeństwo na szlaku.

Ochrona przed chłodem i deszczem

Ważnym elementem ubioru jesienią w górach są także nakrycia głowy oraz rękawiczki, które chronią przed zimnem. Warto zaopatrzyć się również w kurtkę przeciwdeszczową, która ochroni nas przed deszczem.

Jakie materiały wybrać do ubioru na jesienne wędrówki w górach?

Bawełna

Bawełna to materiał, który jest przyjemny w dotyku, ale nie sprawdzi się w górach. Po pierwsze, bardzo źle odprowadza wilgoć, co może spowodować wychłodzenie organizmu. Po drugie, dość szybko przemakanie, co w połączeniu z zimnem może spowodować nieprzyjemne skutki dla zdrowia.

Poliestry

Materiały syntetyczne, takie jak poliestry, polecane są do stosowania na pierwszej warstwie ubioru. Są one bardzo dobrze przewiewne i odprowadzają wilgoć, co zapobiega przemoknięciu organizmu.

Gore-tex

Gore-tex to materiał, który składa się z trzech warstw i zapewnia doskonałą ochronę przed wiatrem i deszczem. Jest on stosowany w produkcji kurtki przeciwdeszczowej.

Co warto założyć jesienią w górach?

Warstwa pierwsza

Najważniejsza warstwa ubioru na jesieni w górach to warstwa pierwsza, którą stanowi bielizna termiczna. Powinna być ona wykonana z materiałów syntetycznych, które odprowadzają wilgoć na zewnątrz.

Warstwa druga

Drugą warstwą ubioru jest polar. Jest on bardzo dobrze przewiewny i zapewnia ciepło, dlatego też warto zaopatrzyć się w niego na wędrówki.

  Jak się ubrać na ślub cywilny - Praktyczny poradnik

Warstwa trzecia

Ostatnią warstwą ubioru jest kurtka przeciwdeszczowa. Powinna być ona wykonana z materiałów odpornych na wiatr i deszcz. Najlepiej by była oddychająca, dzięki czemu nie będzie nasz początek nadmiernie pocił.

Praktyczne porady na jesienne wędrówki w górach

Ubieraj się warstwowo

Ubierając się na jesienne wędrówki w górach, pamiętaj, aby ubierać się warstwowo. Dzięki temu będziesz mógł regulować temperaturę ciała.

Wybierz dobrze buty trekkingowe

Buty trekkingowe to podstawa jesiennej garderoby na szlaku. Pamiętaj, aby wybrać buty dobrze dopasowane do Twoich potrzeb.

Zapakuj się w kieszeń na niespodziewane warunki

Jesień w górach bywa kapryśna. Pamiętaj, aby zawsze mieć ze sobą dodatkowe nakrycie głowy oraz rękawiczki.

FAQs

Jak często należy zmieniać warstwy ubioru?

Należy zmieniać warstwy ubioru wraz z warunkami atmosferycznymi. Gdy temperatura spada, należy założyć kolejną warstwę.

Co warto zrobić, gdy ubranie przemoknie?

Jeśli nasze ubranie przemoknie, warto założyć suche ubranie z zapasu, który trzeba mieć zawsze w plecaku.

Podsumowanie

Jesień w górach jest bardzo piękna, ale też wymaga przygotowania pod względem garderoby. Warto pamiętać o warstwowym ubiorze, butach trekkingowych oraz kurtce przeciwdeszczowej. Należy także pamiętać, aby zawsze mieć ze sobą zapasowe ubranie oraz dodatkowe nakrycie głowy i rękawiczki. Dzięki tym praktycznym poradom będziemy mogli cieszyć się pięknymi widokami i w pełni korzystać z wędrówek jesienią w górach.