Jak się ubrać do kriokomory? – Poradnik

Jak się ubrać do kriokomory? – Poradnik krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się, jak powinieneś się ubrać, aby bezpiecznie przejść przez sesję kriokomory, ten poradnik jest dla Ciebie! W tym artykule przedstawimy Ci krok po kroku, jakie ubrania powinieneś wybrać, aby osiągnąć pełen komfort i bezpieczeństwo podczas użytkowania kriokomory.

Wstęp do kriokomory

Kriokomora to metoda terapeutyczna, której celem jest przyspieszenie regeneracji organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym czy też chorobie. Terapia polega na poddaniu ciała bardzo niskiej temperaturze (nawet -160 stopni Celsjusza) przez około 3 minuty. W takim przypadku bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do tak drastycznej zmiany temperatury.

Jak przygotować się do sesji w kriokomorze?

Przed przystąpieniem do terapii kriokomorowej należy zadbać o kilka ważnych kwestii:

  • W dniu terapii unikaj alkoholu i kofeiny, ponieważ obniżają one zdolność organizmu do generowania ciepła.
  • Przed terapią warto się poruszać lub rozgrzać w saunie, dzięki czemu organizm „odkryje” swoje naturalne mechanizmy termoregulacji.
  • Ważne, aby przed terapią dobrze się wyspać, ponieważ dokładnie ta regeneracja jest jednym z celów terapii.

Jakie ubrania wybrać na terapię w kriokomorze?

Odpowiedni wybór ubrań wcale nie jest tak prosty, jakby się mogło wydawać. Przed przystąpieniem do sesji terapeutycznej kryokomora prosi pacjentów, aby ubrali ręcznik, chustę na uszy, kryzą i rękawiczki ochronne. Oto kilka wskazówek, jakie ubrania warto wybrać:

Ręcznik

Wybierz swój ulubiony miękki ręcznik, który owiniesz wokół talii. Ręcznik ma za zadanie ochłodzić skórę po wyjściu z kriokomory, a także chronić genitalia.

Rękawiczki

Dodatkowe rękawiczki ochronne, nakładane przed wprowadzeniem do kriokomory, zabezpieczają skórę przed poparzeniem w kontakcie z chłodzącym α-azotem. Rękawiczki warto dobrze dopasować, aby nie przeszkadzały w ruchach.

Kryza

Kryza to nakładana na szyję okrągła osłonka, która chroni przed przenikaniem chłodu do dróg oddechowych. Wybierz kryzę wykonaną z materiału nieprzewiewnego, aby zamknąć dostęp powietrza do płuc i zapobiec przeziębieniu.

  Jak radzić sobie z chorobą wrzodową

Buty i skarpetki

Podłoże w kriokomorze jest śliskie, dlatego warto wybrać obuwie z antypoślizgowymi podeszwami. Obuwie w kriokomorze powinno być suche i wygodne, aby nie przeszkadzało w ruchach. Warto również dobrać odpowiednie skarpetki – najlepiej grube z wysokim zapiętkiem, takie jak na zimę.

Rękawiczki nie są na odchodnym – jakie warto wybrać?

Przy wyborze rękawiczek szczególnie ważna jest ich jakość i właściwości ochronne. Najlepiej, aby były wykonane z materiałów syntetycznych, które nie chłoną wilgoci. Dzięki temu skóra dłoni pozostanie sucha, a odpowiedni rozmiar i kształt umożliwią swobodę ruchów i nie będą przeszkadzać w trzymaniu przedmiotów.

Czy warto korzystać z domowych sposobów?

Nie warto ryzykować i stosować tzw. „domowych sposobów” na ochronę przed zbyt niską temperaturą. Osłanianie się folią aluminiową czy wacikiem z olejem to tylko mity. Wiele osób, które próbowały takich metod, notowało problemy ze skórą i oczywiście żadna z metod nie zabezpiecza dróg oddechowych.

Podsumowanie – jak się ubrać do kriokomory?

Jak widzisz, odpowiedni strój jest bardzo ważny podczas terapii w kriokomorze i nie warto ryzykować przeprowadzając ją bez odpowiedniego przygotowania. Warto pamiętać o ręczniku nałożonym na biodra, dodatkowych rękawiczkach, nieprzewiewnej krysie na szyję oraz obuwiu z antypoślizgowymi podeszwami. Pamiętaj też, aby zawsze słuchać instrukcji pracowników kriokomory i nie stosować niezweryfikowanych metod ochrony przed niską temperaturą. Cieszmy się bezpieczną terapią kriokomorową, która przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia.