Echo serca u dzieci w Poznaniu

W Neomedica przyjmuje wiele specjalistów. Dzięki temu można wykonać wiele ważnych badań, takich jak echo serca. Aby poznać pełna ofertę oraz umówić się na wizytę, sprawdź stronę internetową gabinetów Neomedica. Wiele osób ma obawy o swoje dziecko i chce mieć pewność, że jest zdrowe.

Echo serca u dziecka jak wygląda

„Echo serca” to badanie ultrasonograficzne, które pozwala na ocenę struktury, funkcji i ruchu serca dziecka. Podczas badania lekarz lub technik wykonuje zdjęcia serca za pomocą specjalnego urządzenia ultrasonograficznego.

Podczas badania echo serca dziecka, obraz serca jest wyświetlany na ekranie monitora. Lekarz lub technik dokładnie ocenia różne elementy serca, takie jak wielkość, kształt, funkcja zastawek, a także przepływ krwi przez poszczególne komory serca i naczynia.

Podczas badania echo serca, dziecko zazwyczaj leży na łóżku, a lekarz lub technik nakłada na klatkę piersiową dziecka małą, płaską sondę, która wysyła fale dźwiękowe do serca. Fale te odbijają się od serca i wracają do sondy, tworząc obraz serca na ekranie monitora. Badanie echo serca jest bezpieczne i zazwyczaj nie wymaga specjalnego przygotowania dziecka. Czasami może być wymagana lekka sedacja u małych dzieci, aby ułatwić wykonanie badania.

Echo serca u dziecka przygotowanie

Przed wykonaniem badania echo serca u dziecka zwykle nie ma potrzeby szczególnego przygotowania, jednak warto skonsultować się z lekarzem, czy w przypadku konkretnego dziecka nie ma jakichś wyjątkowych zaleceń. Oto kilka ogólnych wskazówek, które pomogą przygotować dziecko do badania:

  1. Jeśli dziecko przyjmowało jakieś leki, należy skonsultować się z lekarzem, czy powinno je kontynuować przed badaniem.
  2. Przed badaniem należy upewnić się, że dziecko jest ubrane w wygodne, luźne ubranie, które umożliwi łatwe odsłonięcie klatki piersiowej.
  3. Dziecko powinno być na czczo przez co najmniej dwie godziny przed badaniem. Oznacza to, że przed badaniem nie powinno jeść ani pić nic poza wodą.
  4. W przypadku małych dzieci warto zabrać ze sobą ulubioną zabawkę lub grę, która pomaga uspokoić dziecko.
  5. W razie potrzeby, w zależności od wieku dziecka, można wyjaśnić mu, czego się spodziewać podczas badania. Warto przedstawić badanie jako coś, co pomoże lekarzowi zobaczyć, jak działa serce dziecka i czy wszystko z nim jest w porządku.
  6. W przypadku, gdy dziecko jest bardzo niespokojne lub zestresowane, lekarz może zdecydować o podaniu lekkiej sedacji, która pomoże mu zrelaksować się podczas badania.
  Profilaktyka chorób wątroby

W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi badanie, jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości dotyczące przygotowania dziecka do badania echo serca.

Ile kosztuje echo serca u dziecka

Koszt badania echo serca u dziecka może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj placówki medycznej oraz ubezpieczenie zdrowotne dziecka. W publicznych placówkach medycznych, takich jak szpitale, koszt badania echo serca jest zazwyczaj niższy, a czasem może być pokryty przez ubezpieczenie zdrowotne dziecka lub rządu. W Polsce cena badania echo serca u dziecka również może się różnić w zależności od miejsca wykonywania badania i jego skomplikowania. Koszt badania w prywatnej klinice medycznej wynosi zazwyczaj od 200 do 500 złotych, a w publicznej placówce medycznej może być bezpłatne lub kosztować od 100 do 200 złotych. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego dziecka, koszt badania echo serca może być pokryty przez ubezpieczyciela, ale warto przed wykonaniem badania sprawdzić, jakie warunki ubezpieczenia obowiązują.

Echo serca w Poznaniu

Nazywane jest również echokardiogramem. Echokardiogram jest testem, który wykorzystuje fale dźwiękowe (ultradźwięki) do tworzenia obrazów serca. Echokardiografia jest najczęstszym badaniem stosowanym u dzieci do diagnozowania lub wykluczania chorób serca, a także do śledzenia dzieci, u których rozpoznano już problem z sercem. W gabinetach Neomedica.pl wykonuje się to badanie maluszkom, by zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości.