Jak ubrać się na maturę – Poradnik dla tegorocznych maturzystów

Jest to jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie maturzyści podczas przygotowań do egzaminu. Jak ubrać się na maturę? To pytanie wywołuje sporo emocji i stresu, ale nie powinno tak być. W końcu, jak mówi popularne powiedzenie, strój dopełnia człowieka.

Rodzaj egzaminu

Przed przystąpieniem do wyboru stroju warto zastanowić się nad rodzajem egzaminu.

Egzamin pisemny

Jeśli egzamin pisemny opiera się jedynie na wypełnieniu testów lub pisaniu wypracowania, można postawić na wygodny strój. Najważniejsze, żeby czuć się swobodnie i wygodnie w swoich ubraniach.

Egzamin ustny

Z kolei, jeśli egzamin ustny wymaga odpowiedniego zachowania i zachowania pewnego dystansu, trzeba postawić na bardziej formalną stylizację.

Wybór stroju

Kobiety

Dla kobiet najlepszym wyborem będzie sukienka w kolorze granatowym bądź czarnym. W przypadku bardziej kameralnego egzaminu można postawić na dłuższą spódnicę oraz elegancką bluzkę. Ważnym elementem ubioru są buty. Zdecydowanie lepiej zrezygnować z wysokich szpilek i postawić na baleriny bądź buty na niewielkim obcasie.

Mężczyźni

Mężczyźni nie muszą martwić się tak bardzo jak kobiety o strój. Najlepiej zdecydować się na granatowy bądź czarny garnitur oraz białą, elegancką koszulę. Dobrym wyborem będą buty w kolorze czarnym, najlepiej o matowej powierzchni.

Kilka słów o dodatkach

Dodatki są równie ważne, jak same ubrania. Zdecydowanie lepiej nie przesadzać, ale zwrócić uwagę na drobiazgi. Kobiety mogą zdecydować się na elegancką torebkę w kolorze granatowym lub czarnym, a mężczyźni na dobry zegarek pasujący do konwencjonalnego stylu stroju.

FAQs

Jakie buty powinienem założyć na egzamin?

Buty powinny być wygodne i nie przyciągać zbyt bardzo uwagi. Zdecydowanie lepiej zrezygnować z wysokich obcasów i postawić na niskie, matowe buty, które będą dobrze się prezentować w połączeniu z wybraną garderobą.

Czy na egzamin warto wziąć ze sobą dodatkową koszulę do wymiany?

Zdecydowanie tak. W razie awarii można założyć czystą, białą koszulę, która niczym nie będzie się różniła od poprzedniej stylizacji. Tym samym uniknie się sytuacji, kiedy trzeba będzie stawić się na egzamin w nieodpowiednim stroju.

  Jak się ubrać na wesele latem - Poradnik dla kobiet i mężczyzn

Czy mogę założyć jeansy na egzamin?

Nie. Należy pamiętać o tym, że egzamin jest wyjściem poza codzienną szkolną rutynę. Trzeba postawić na bardziej eleganckie i konwencjonalne rozwiązania.

Podsumowanie

Jak widać, wybór stroju na maturę nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze to zastanowić się nad rodzajem egzaminu oraz wyborem klasycznej i eleganckiej stylizacji. Dodatki powinny stanowić dopełnienie całości.

Pamiętajmy, że strój ma zaledwie dopełnić nas jako osoby, a nie przyciągać uwagę innych osób.