Jak się ubrać w góry – przygotuj swoją garderobę na wspinaczkę

Wstęp

Jeśli planujesz wspinaczkę po górach, dobrze jest przygotować swoją garderobę. Ubranie się odpowiednio na wspinaczkę może przyczynić się do większej wygody i bezpieczeństwa podczas wędrówki. Jednak w dobie przesytu ofert i marek na rynku, ciężko jest wybrać odpowiednią odzież, zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza wspinaczka w góry. W tym artykule postaramy się pomóc w wyborze właściwej garderoby – pokażemy jak sią ubrać w góry, by poczuć się komfortowo, cieszyć się widokami i cieszyć się wspinaczką bez zbędnych komplikacji.

Odpowiednia warstwa wierzchnia

Jaka kurtka?
Podstawowe i najważniejsze pytanie, jakie powinieneś sobie zadać przy wyborze kurtki, to: „czy ma ona chronić mnie przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi?”. Odpowiedź brzmi oczywiście – tak! Z jednej strony odporność na deszcz, wiatr i zimno to priorytet. Z drugiej strony, nie powinna być to byle jaka kurtka. Ważny jest wybór odpowiedniego materiału. Najlepiej, jeśli zostanie on wykonany z wodoodpornych i wiatroszczelnych materiałów, takich jak GORE-TEX.

Jakie spodnie?
Analizując sytuację od dołu do góry, równie ważnym elementem garderoby na wspinaczkę są spodnie. Tutaj kluczowe są właściwości takie jak wytrzymałość i ochrona przed wiatrem i wodą. Materiał z jakiego zostaną wykonane spodnie, powinien być też w dobry sposób wentylowany, nie wygrzewający się i oddychający. W lecie najlepszą opcją będą spodnie wykonane z materiałów hybrydowych lub z bawełny. Zaletami tych materiałów są ich niska waga, szybkie schnięcie i trwałość.

Odpowiednie buty

Jakie buty na wspinaczkę?
Wybór odpowiednich butów na wspinaczkę jest niezwykle ważny. Niemal wszystko, co robisz podczas wspinaczki, zależy od Twoich stóp. Muszą one być stabilne, dobrze chronione i wygodne, zwłaszcza podczas podejść po skalistym terenie. Nawet drobna niedogodność, taka jak ucisk, może szybko stać się nie do wytrzymania podczas dłuższej wspinaczki. Najlepiej, jeśli będziesz miał buty wyposażone w podeszwę z podeszwy wibram i dobrą ochroną przed wodą i kamieniami.

  Jak się ubrać do groty solnej – poradnik dla początkujących

Inne ważne elementy garderoby

Szlafrok z kapturem
Choć może to nie wydawać się istotne, to szlafrok z kapturem to niezwykle przydatny element garderoby podczas wspinaczki po górach. Możesz się nim otulić w razie potrzeby, zapewniając sobie dodatkowe ciepło i komfort podczas odpoczynku.

Czapka
Czapka to niewątpliwie jedno z najważniejszych elementów, które powinieneś zabrać ze sobą na wspinaczkę. Człowiek przez cały czas traci ciepło przez głowę, nawet gdy temperatura na zewnątrz nie jest niska. Warto zainwestować w dobrą czapkę z najlepszych materiałów. Czapka powinna również chronić Twoją głowę przed słońcem, które może powodować osłabienie i podrażnienie skóry.

Rękawiczki
Podczas wspinaczki ręce narażone są na nieprzyjemne skutki pogody i wysokiej wilgoci. Dlatego też warto zaopatrzyć się w solidne rękawiczki uszyte z miękkiego i wytrzymałego materiału, który zapewni maksymalne wsparcie dla Twoich dłoni. Warto pamiętać, że wybór odpowiednich rękawiczek zależy od zapotrzebowania na chłodzenie bądź ocieplenie rąk.

Frequently Asked Questions (FAQ)

Jakie materiały są najlepsze dla odzieży wspinaczkowej?
Wspinaczka to dziedzina, w której Twoje ubranie musi spełniać specjalne wymagania. Najlepiej, jeśli materiał jest lekki, elastyczny, a jednocześnie wytrzymały i wodoodporny. W przypadku ciężkich warunków pogodowych, warto wybrać kurtkę z odpornej na wiatr membraną GORE-TEX.

Czemu buty trekkingowe są lepsze od zwykłych butów?
Buty trekkingowe w porównaniu do typowych butów sportowych, posiadają bardziej rozbudowaną podeszwę. Ich wzór jest zaprojektowany tak, aby zapewnić maksymalną przyczepność na terenach o zróżnicowanej powierzchni. Dodatkowo, znacznie lepiej chronią na przykład przed kamieniami.

Podsumowanie

Mając na uwadze fakt, że każda wspinaczka to całkowicie inny teren i inna pora roku, dobór garderoby na wspinaczki powinien być odpowiednio dopasowany do panujących tam warunków pogodowych. Wybierając odpowiednie elementy garderoby, nie tylko zyskasz dodatkową wygodę, ale również zapewnisz sobie ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Ubrania idealne na wspinaczkę często kosztują sporo, ale właśnie tam najważniejsze jest bezpieczeństwo przy niskiej temperaturze i w ekstremalnych warunkach. Dlatego nie tylko powinny być wytrzymałe i praktyczne, ale również funkcjonalne i odpowiednio przystosowane do wyzwań, jakie niesie ze sobą wspinaczka w góry.

  The 17 Stopni Jak Się Ubrać: Jak być modnym przy niskiej temperaturze