Jak się ubrać przed kąpielą borowinową?

Wstęp

Jeśli lubisz dbać o swoje zdrowie i piękno, to na pewno nie raz słyszałeś o kąpieli borowinowej. Borowina to naturalny składnik kosmetyków, który posiada liczne właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Kąpiel w borowinie to nie tylko relaks dla ciała, ale też doskonała terapia dla zmęczonej skóry. Jednak, zanim zanurzysz się w borowinowych wodach, musisz odpowiednio się ubrać. Skąd wiesz, jakie ubranie będzie najlepsze dla kąpieli w borowinie? Przeczytaj ten artykuł, a dowieziesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć na temat ubrania do kąpieli borowinowej.

Co to jest kąpiel borowinowa?

Kąpiel borowinowa to zabieg kosmetyczny, polegający na zanurzeniu ciała w wodach z dodatkiem borowiny. Borowina to naturalny minerał, który wykazuje wiele właściwości leczniczych. Zawiera duże ilości mikroelementów, takich jak krzem, cynk, żelazo, magnez, wapń, selen i miedź. Kąpiel w borowinie działa na nasze ciało relaksująco, ale przede wszystkim przyspiesza regenerację skóry i łagodzi bóle stawów i mięśni.

Jakie są korzyści płynące z kąpieli borowinowej?

Kąpiel w borowinie, oprócz działania relaksacyjnego, posiada szereg korzyści dla naszego organizmu. Warto wymienić kilka z nich:

 • oczyszcza skórę z toksyn i zanieczyszczeń
 • poprawia krążenie krwi i dotlenienie tkanek
 • przyspiesza regenerację skóry, zmniejsza zaczerwienienia i łuszczenie się skóry
 • ułatwia wchłanianie substancji odżywczych, takich jak witaminy i mikroelementy
 • łagodzi bóle reumatyczne i stawowe
 • poprawia elastyczność skóry, wpływa na jej jędrność i sprężystość

Jak przygotować się do kąpieli borowinowej?

Przed przystąpieniem do kąpieli borowinowej należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

Przeciwwskazania do kąpieli borowinowej

Kąpiel borowinowa jest zabiegiem bezpiecznym, jednak nie każdy może z niej skorzystać. Przeciwwskazaniem do kąpieli borowinowej są:

 • cukrzyca
 • nadciśnienie
 • choroby serca
 • choroby układu oddechowego
 • choroby nerek
 • choroby skóry (np. trądzik, egzemy, łuszczycy)
 • ciąża

Wybór borowiny

Przed przystąpieniem do kąpieli, należy wybrać odpowiednią borowinę. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów borowiny, różniącej się swoim składem i właściwościami. Najlepiej wybierać borowinę odpowiednią do swojego typu skóry.

  Tusz do drukarki HP 704 - tak niewiele, a tak dużo

Czystość i temperatura wody

Przed rozpoczęciem kąpieli należy upewnić się, że woda jest odpowiednio czysta i wolna od zanieczyszczeń. Temperatura wody powinna wynosić około 36-38 stopni Celsjusza. Przed kąpielą warto również wziąć prysznic, aby oczyścić skórę z zanieczyszczeń.

Odzież kąpielowa

Przed przystąpieniem do kąpieli borowinowej trzeba odpowiednio się ubrać. Często jednak pojawia się pytanie, jakie ubranie jest najlepsze dla kąpieli w borowinie. Poniżej znajdziesz kilka porad, jak wybrać odpowiednie ubranie na kąpiel w borowinie.

Jakie ubranie na kąpiel borowinową?

Odpowiedni strój na kąpiel borowinową powinien spełniać kilka ważnych warunków, takich jak:

Komfort i swoboda ruchów

Ubranie, w które się ubierzesz na kąpiel w borowinie, powinno być przede wszystkim wygodne. Nie może krępować ruchów i powinno pozwalać na swobodne poruszanie się w wodzie.

Łatwość zdejmowania i zakładania

Kąpiel w borowinie to zabieg kosmetyczny, a nie wyścig w ubieraniu się. Dlatego ubranie, w którym się zjawiłeś na zabieg, powinno być łatwe w zdejmowaniu i zakładaniu. Unikaj zbyt obcisłych i skomplikowanych odzieży, która utrudni Ci przeprowadzenie zabiegu.

Ochrona przed zimnem

Choć temperatura wody jest relatywnie wysoka, to jednak po wyjściu z wody możesz nabawić się przeziębienia, gdy ubranie nie zapewni Ci odpowiedniej ochrony przed zimnem. Dlatego warto wybrać ciepłe i osłaniające części ciała ubranie.

Jakie konkretne ubranie polecamy na kąpiel borowinową?

Oto kilka propozycji ubrań, które spełnią wszystkie powyższe warunki:

Kapelusz, czapka lub opaska na głowę

Kapilarne naczynia krwionośne na głowie są bardzo wrażliwe, a borowina ma działanie rozgrzewające. Dlatego warto zabezpieczyć swoją głowę przed zbytnim nagrzaniem. Możesz wybrać klasyczną czapkę lub czepek kąpielowy, ale równie dobrze sprawdzi się opaska na głowę.

Koszulka z krótkim rękawem

Na kąpiel w borowinie najlepiej ubrać koszulkę z krótkim rękawem lub bezrękawnik. Taka odzież nie krępuje ruchu i pozwoli na swobodne poruszanie się w wodzie. Ponadto ramiona pozostaną odkryte, co ułatwi aplikację borowiny.

  Jak się ubrać na wesele latem - Poradnik dla kobiet i mężczyzn

Krótkie spodenki lub szorty

Najlepiej wybrać krótkie spodenki lub szorty z cienkiego materiału, który nie będzie przeszkadzał w kąpieli. Unikaj zbyt obcisłych lub ciężkich spodni, które mogą być niewygodne podczas zabiegu.

Klapki lub sandały

Na terenie obiektów SPA obowiązuje zasada, że w strefie basenowej należy korzystać z obuwia. Dlatego warto zabrać do kąpieli odporne na wodę klapki lub sandały, które z łatwością schłodzą nasze stopy po wyjściu z gorącej wody.

FAQs

Czy muszę zdejmować bieliznę przed kąpielą w borowinie?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Możesz zdecydować się na kąpiel w stroju kąpielowym, ale równie dobrze możesz pozwolić na kontakt borowiny z gołym ciałem. W każdym przypadku warto pamiętać, że borowina pozostawia trudne do usunięcia plamy na tkaninach.

Czy po kąpieli w borowinie muszę się myć?

Po kąpieli w borowinie nie ma potrzeby natychmiastowej kąpieli wodnej lub mycia ciała. Borowina działa kojąco na skórę i po zabiegu nie ma potrzeby jej natychmiastowego mycia. Można poczekać około godziny, a następnie zmyć borowinową warstwę pod prysznicem.

Czy kąpiel w borowinie jest bezpieczna dla skóry?

Kąpiel w borowinie jest bezpieczna dla skóry, ale pod warunkiem, że wybierzemy właściwy rodzaj borowiny dla swojego rodzaju skóry. Niektóre osoby mogą uczulać się na borowinę, wtedy warto zacząć zabiegi od małych dawek i obserwować reakcje swojego organizmu.

Podsumowanie

Kąpiel borowinowa to doskonały sposób na regenerację naszego organizmu i piękno naszej skóry. Jednak, aby zabieg ten był skuteczny i przyjemny, musimy odpowiednio się do niego przygotować. Ubranie, w które się ubierzemy na kąpiel w borowinie, powinno być przede wszystkim wygodne i swobodne w ruchu. Unikajmy zbyt obcisłych i skomplikowanych kombinezonów, które utrudnią nam przeprowadzenie zabiegu. Będąc odpowiednio przygotowanym, każda kąpiel w borowinie będzie dla nas doskonałą relaksacją i pielęgnacją dla naszego ciała.

  Jak się ubrać na rower: Zasady wystylizowania się na dwóch kółkach