Jak się ubrać na rezonans magnetyczny? Poradnik dla pacjentów

Rezonans magnetyczny to badanie diagnostyczne wykorzystujące pole magnetyczne i fale radiowe do uzyskania obrazów narządów wewnętrznych oraz tkanek miękkich. Niezwykle precyzyjna metoda nie wymaga promieniowania jonizującego, co czyni ją bezpieczną dla pacjenta. Jednak przed przystąpieniem do badania, należy przestrzegać pewnych zasad, aby uniknąć zaburzeń wyników. W tym artykule dowiesz się, jak się ubrać na rezonans magnetyczny oraz jak się przygotować, aby przebiegł on sprawnie i bez komplikacji.

Jak się ubrać na rezonans magnetyczny

Ubranie

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego zaczyna się już od ubrania. Należy pamiętać, że badanie wykorzystuje silne pole magnetyczne, które może wpłynąć na obrączki, zegarki oraz elementy metalowe w ubraniach. Dlatego przed wizytą w gabinecie należy zdjąć wszystkie przedmioty zawierające metal. Bezpiecznymi ubraniami na ten dzień są:

Polecamy:

osteopatia kursy
  • Luźne i wygodne ciuchy bez metali – najlepiej sportowe lub bawełniane spodnie, bluzka lub t-shirt.
  • Bezpieczne skarpety lub pończochy, które nie zawierają metalowych nici lub klamer.
  • Buty bez metalowych elementów – idealne będą trampki lub buty sportowe.

Biżuteria

Chociaż biżuteria nie jest uważana za część garderoby, to warto ją wymienić jako odrębny punkt listy przygotowań do rezonansu magnetycznego. Bardzo ważne, aby nie zapomnieć o zdjęciu wszelkich pierścionków, kolczyków, zapięć i łańcuszków. Warto wziąć ze sobą specjalną woreczek, aby bezpiecznie schować biżuterię podczas badania.

Makijaż

Do rezonansu magnetycznego pacjent powinien przyjść bez makijażu. Wszelkie kosmetyki zawierające metalowe składniki mogą wpłynąć na wyniki badania. Dlatego jeśli kosmetyki nie są konieczne, należy zrezygnować z ich używania na dzień wizyty. W przypadku konieczności zastosowania kosmetyków, zaleca się użycie ich kilka godzin przed badaniem tak, aby składniki zdążyły się wchłonąć.

Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego

Diagnoza chorób i zaburzeń

W trakcie wizyty przed badaniem pacjent powinien uzupełnić dane zawarte w karcie ankiety medycznej i dokładnie omówić swoje dolegliwości z diagnostą. W ten sposób można wykluczyć choroby i zaburzenia, które mogą zakłócić przebieg badania. W przypadku znajomości choroby, bardzo ważne jest poinformowanie o tym personelu medycznemu przed rozpoczęciem badania.

  Teatr Sabat Jak Się Ubrać – Praktyczny Poradnik

Przygotowanie fizyczne

Przed rozpoczęciem badania pacjent musi znormować swoje tętno oraz krwionośne. Idealnym sposobem na to jest chwila spoczynku blisko lokalu badawczego. Warto unikać spożywania kofeiny i wykonywania zbyt intensywnych ćwiczeń przed wizytą w gabinecie. W przypadku korzystania z leków, warto to zgłosić przed badaniem.

Wypróżnienie się

Chociaż wypróżnienie nie jest bezpośrednio związane z ubraniem na rezonans magnetyczny, to w przypadku badań jamy brzusznej, miednicy, czy głowy- diagnosta zaleca wypróżnienie przed badaniem.

FAQ’s

Co zrobić, gdy pacjent ma implanty metalowe?

Osoby z implantami metalowymi powinny skonsultować się z lekarzem przed wizytą w gabinecie. Niektóre implanty są całkowicie bezpieczne dla pacjenta, a niektóre wymagają specjalnego traktowania. Zdarza się, że osoby z implantami nie mogą w ogóle przejść badania, dlatego informacja ta jest bardzo ważna.

Co w przypadku, gdy pacjent jest w ciąży?

Rezonans magnetyczny jest przeciwwskazany w czasie ciąży, z uwagi na wpływ silnego pola magnetycznego i fal radiowych na płód. W przypadku, gdy kobieta podejrzewa ciążę lub jest w ciąży, może skonsultować się z lekarzem i wykonać inne badanie, które nie zagraża zdrowiu dziecka.

Podsumowanie

W tym artykule omówiliśmy, jak się ubrać na rezonans magnetyczny oraz jak się do niego przygotować. Bardzo ważne jest przestrzeganie tych zasad, gdyż pozwala to na uzyskanie prawidłowych wyników badania oraz minimalizuje ryzyko wpływu pola magnetycznego na zdrowie pacjenta. Dzięki temu prostemu poradnikowi można zdać egzamin przed wizytą w gabinecie.