Jak się ubrać na mszę trydencką? Odpowiedź w 10 prostych krokach

Msza trydencka jest jedną z najstarszych form mszy kościelnej, a jej ceremoniał jest nieco inny niż ten stosowany w mszach nowego rytu. Jednym z elementów, który szczególnie wyróżnia mszę trydencką, jest strój liturgiczny. W jaki sposób należy się ubrać na mszę trydencką? Sprawdź, jakie zasady obowiązują i jakie ubrania będą wskazane.

Czym jest msza trydencka?

Msza trydencka, znana również jako msza trydencka rzymska lub msza tradycyjna, to forma mszy katolickiej, która była stosowana przez Kościół Katolicki przed Soborem Watykańskim II. Jej ceremoniał jest oparty na antyfonach, modlitwach i obrzędach ustalonych przez papieża Piusa V w 1570 roku.

Polecamy:

wiarairozum.org

Msza trydencka różni się od mszy nowego rytu m.in. sposobem odprawiania, liturgii słowa i nakazami dla wiernych, co wpływa również na kreowanie odpowiedniego stroju dla uczestników.

Jakie są zasady ubioru na mszę trydencką?

Kobiety

Kobiety powinny ubrać się skromnie i godnie. Koniecznie zasłaniając ramiona, kolana i dekolt. Strój powinien być przede wszystkim wygodny i nie krępować ruchów podczas trwania mszy.

Przykładowe stroje, w których kobiety mogą uczestniczyć w mszy trydenckiej

  • Długie spódnice i sukienki
  • Bluzki z długimi rękawami
  • Swetry, marynarki
  • Buty na niskim obcasie

Warto zwrócić uwagę na kolory stroju, które powinny być stonowane i nie rzucać się w oczy. Dobrze sprawdzą się ciemne, jednolite ubrania np. granat, czerń, szarości, beże, brązy.

Mężczyźni

Mężczyźni również powinni ubrać się w sposób skromny i elegancki. Strój powinien być dopasowany do postury, czyli nie za duży albo zbyt mały. Warto pamiętać o fakcie, że Kościół nakłada na mężczyzn w mszy trydenckiej konieczność założenia garnituru lub koszuli i krawata, a także butów zamiast trampek lub tenisówek.

Przykładowe stroje, w których mężczyźni mogą uczestniczyć w mszy trydenckiej

  • Szary, granatowy lub czarny garnitur z krawatem
  • Ciemne lub ciemnobrązowe buty skórzane
  • Biała koszula
  Jak się ubrać na zwiedzanie miasta – Praktyczny poradnik

Czy można ubrać coś oryginalnego?

Oryginalny strój nie jest zarezerwowany wyłącznie dla mszy nowego rytu. Jednak w przypadku mszy trydenckiej, oryginalność powinna przejawiać się przede wszystkim w dbałości o skromność, elegancję i godność. Warto wybierać kroje ubrań, które nie są przerysowane lub zbyt nowoczesne, a jednocześnie zapewnią wygodę podczas długiej ceremonii mszalnej.

Często zadawane pytania

Czy zawsze muszę mieć garnitur na mszy trydenckiej?

Zgodnie z nakazami Kościoła, mężczyźni powinni mieć na sobie garnitur lub koszulę i krawat na mszy trydenckiej. Jest to element stroju, który pozwoli na zachowanie godności oraz szacunku dla celebransa i samej mszy. Alternatywą dla garnituru może być elegancka marynarka lub kamizelka.

Czy nie jest przesadą, aby kobiety zawsze zakrywały ramiona?

Msza trydencka jest mszą tradycyjną, w której ważna jest godność i skromność. Dlatego też strój musi być skromny i zakrywać ciało. Konieczność zakrywania ramion, kolana i dekoltu wynika ze wspomnianych zasad.

Czy damskie kapelusze są odpowiednim nakryciem głowy na mszy trydenckiej?

Nakrycie głowy jest obowiązkiem dla kobiet podczas mszy trydenckiej. Mogą one wybrać pomiędzy welonem, kapeluszem lub chustą. Kapelusz może być eleganckim dodatkiem do stroju, jednak musi być utrzymany w stylu odpowiednim do uroczystości.

Podsumowanie

Msza trydencka to uroczystość na najwyższym poziomie, gdzie zachowana musi być odpowiednia godność i szacunek dla celebransa oraz samej mszy. Dlatego też strój musi być skromny, elegancki i wygodny. Mężczyźni powinni mieć na sobie garnitur, koszulę lub krawat, a kobiety zakryte ramiona, kolana i dekolt.

Wybierając strój na mszę trydencką, nie należy przesadzać z elementami modowymi, a skupić się na ponadczasowym, eleganckim wyglądzie.