Laboratorium w Poznaniu – poradnik dla pacjenta
W każdym wieku morfologia – morfologia krwi – jest najczęściej przepisywana przez lekarzy rodzinnych i pediatrów wśród badań krwi. Dzieje się tak dlatego, że przedstawia rodzaj zdjęcia stanu zdrowia pacjenta. Ale czym dokładnie jest analiza krwi? I jak wygląda badanie krwi w laboratorium w Poznaniu? Przeczytaj poniższy artykuł i znajdź odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
Badania krwi w Poznaniu – wszystko, co należy o nich wiedzieć
Krwinki czerwone, krwinki białe i płytki krwi – razem komórki te informują nas, czy pacjent ma np. trwającą infekcję, czy ma anemię, czy ma problem z krzepliwością krwi, czy jest nosicielem jakiejś krwi lub choroby szpiku kostnego. Badania krwi wykonuje się również wtedy, gdy podejrzewamy u dzieci alergię pokarmową.
Badania krwi w Poznaniu mogą zostać uprzednio zlecone przez innego lekarza lub jak w przypadku dzieci, przez pediatrę. Badania te są także pierwszymi badaniami jakie wykonuje się w momencie, gdy podejrzewa się nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu.
Badanie krwi w Poznaniu – poznaj badanie bliżej, przewodnik dla pacjenta
Zlecając badania laboratoryjne, krew jest pierwszym czynnikiem poddanym analizie. Podczas wykonywania badania zawraca się uwagę na:
- Hemoglobinę: jest głównym białkiem krwinek czerwonych (lub erytrocytów), zbudowanym głównie z żelaza, które również nadaje naszej krwi typowy rubinowy kolor. Hemoglobina jest produkowana przez szpik kostny i służy do transportu tlenu. Jej spadek może oznaczać anemię;
- Czerwone krwinki: są to komórki zawierające hemoglobinę i przenoszące tlen w całym organizmie, w szczególności w płucach. Są też najliczniejszymi komórkami we krwi. Niewiele czerwonych krwinek wskazuje na różne problemy, w tym anemię, anemię hemolityczną, choroby i nowotwory krwi.
- Płytki krwi: Jest ich niewiele, ale są bardzo ważne. W rzeczywistości są one używane do zapewnienia krzepnięcia krwi w przypadku urazu i zapobiegania poważnym krwawieniom nawet przy minimalnych urazach.
- Białe krwinki: Nazywane również leukocytami, są komórkami układu odpornościowego, co oznacza, że pomagają chronić organizm przed infekcjami.
Badanie krwi w laboratorium w Poznaniu, takie jak pełna morfologia krwi, jest zwykle zlecane, jeśli dziecko ma określone objawy. Na przykład w przypadku słabego wzrostu i osłabienia, które wskazują na anemię, lub gdy na ciele pojawiają się siniaki bez wyjaśnienia. W przypadku podejrzenia infekcji, z wysoką gorączką lub atakiem alergicznym.
Katarzyna Nowak, pasjonatka mody i stylu, zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami. Od najmłodszych lat fascynowała się sztuką dobierania ubrań, eksplorując różnorodne kombinacje kolorów, tkanin i fasonów. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, gdzie zdobyła solidne podstawy z zakresu designu. Przez ostatnie dziesięć lat prowadzi własny blog, gdzie dzieli się swoją miłością do mody, udzielając praktycznych porad i inspirując tysiące czytelników. Znana ze swojego unikalnego, eklektycznego stylu, Katarzyna uwielbia łączyć klasykę z nowoczesnością, dając swoim czytelnikom świeże pomysły na każdy sezon.