Nadstawki paletowe – do czego służą i gdzie się je stosuje?

Raczej nikomu nie trzeba wyjaśniać istoty palet i ich szczególnej roli odgrywanej w przemyśle czy szeroko definiowanej spedycji, która skądinąd przybiera na znaczeniu. Poza transportem palety na szeroką skalę wykorzystuje się w magazynach, halach produkcyjnych itp.

Pełnią one funkcje platformy, przeznaczonej do układania towaru, aby umieścić go na wózku widłowym, a następnie przetransportować w wybrane miejsce. Z wielu względów może się zdarzyć, iż klasyczna paleta, to zbyt mało, i czas sięgnąć po nadstawki paletowe.

Polecamy:

certificazione gost - uzyskanie

Czym są nadstawki paletowe?

Najprościej rzecz ujmując pełnią one rolę dodatkowego zabezpieczenia, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia towarów podczas ich załadunku, jak i magazynowania przez dłuższy okres czasu. Nadstawki paletowe ochraniają towar przed uszkodzeniami bocznymi oraz od góry, dzięki przekształceniu tradycyjnej palety w konstrukcję przypominającą skrzynię, tworząc bandy. Obecnie największą popularnością cieszą się drewniane nadstawki paletowe, choć można także nabyć te z tworzyw sztucznych wedle preferencji. Do ich wykonania stosuje się deski, scalając je między sobą przy użyciu zawiasów.

Dlaczego dużą popularnością cieszą się właśnie konstrukcje zawiasowe? Sedno leży w ergonomii, otóż nadstawki zbudowane na zawiasach zajmują o wiele mniej miejsca, a dodatkowo ich montaż jest prosty i szybki, co daje też dużą oszczędność czasu. Można nabyć nadstawki wyposażone w 4 lub 6 zawiasów, w zależności od potrzeb eksploatacyjnych.

Rodzaje nadstawek paletowych

Największą popularnością cieszą się palety drewniane, lecz w sytuacji, gdy kluczowa staje się odporność na niekorzystne czynniki tj. wilgoć, zaleca się stosowanie nadstawek oraz palet wykonanych z tworzyw sztucznych, jednakże ich niekorzystnym niuansem jest brak możliwości ich składania. Oprócz nadstawek plastikowych, produkowane są też nadstawki paletowe z metalu. Świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie liczy się oddziaływanie czynników stricte zewnętrznych.

Zaleca się ich użytkowanie przy załadunku produktów sypkich, umieszczonych w workach specjalnego przeznaczenia. Trudno jest znaleźć odpowiedź na pytanie, który rodzaj nadstawki paletowej będzie najlepszy – dlatego ta kwestia stanowi indywiduum przypadku i należy ją rozpatrywać za każdym razem indywidualnie, po uprzednim uwzględnieniu istotnych aspektów.

  Jak się ubrać na urodziny w domu - poradnik dla każdej kobiety!

O czym warto pamiętać?

Jeśli najlepsza wydaje Ci się drewniana konstrukcja nadstawki, lecz obawiasz się, iż wraz z upływem czasu pojawi się pleśń, która jest szczególnie poważnym zagrożeniem dla produktów spożywczych – musisz wiedzieć, że tego typu nadstawki paletowe zabezpiecza się specjalnym detergentem, zapobiegającym jej powstawaniu.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w certyfikacie IPPC, nadstawki zgodne z tym standardem można wykorzystywać w transporcie międzynarodowym. Certyfikat jest potwierdzeniem wymagającej obróbki termicznej, a także suszeniu, któremu poddawane są nadstawki paletowe posiadające atest IPPC. Na ten temat więcej można przeczytać na stronie: