Wskazania do leczenia otyłości metodami operacyjnymi

Otyłość jest nie tylko defektem estetycznym i problemem natury społecznej, lecz groźną dla życia i zdrowia chorobą, która nieleczona może prowadzić do wielu przykrych konsekwencji i rozwoju chorób współistniejących. Podstawową metodą leczenia otyłości jest leczenie zachowawcze, kiedy jednak wszystkie metody zawodzą, warto rozważyć zastosowanie u pacjenta leczenia operacyjnego.

Otyłość nie jest nowym zjawiskiem, lecz z uwagi na gwałtowny wzrost częstości jej występowania na świecie, uważana jest za „pandemię XXI wieku”. W 1997 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za współczesną chorobę cywilizacyjną. W 1980 roku problem otyłości dotyczył około 5% mężczyzn i 8% kobiet, natomiast w 2008 roku otyłość zdiagnozowano już u 10% mężczyzn i 14% kobiet. Od kilkudziesięciu lat obserwuje się tendencje zwyżkową. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia w 2030 roku z powodu otyłości może cierpieć aż 41% mieszkańców Stanów Zjednoczonych i 30% obywateli Wielkiej Brytanii. Obecnie w Polsce z powodu otyłości cierpi około 19% społeczeństwa.

Otyłość jest chorobą objawiającą się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, która przekracza fizjologiczne potrzeby i możliwości organizmu. Przyjęto, że za otyłość uznajemy stan, w którym ilość tkanki tłuszczowej przekracza 20% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 25% u kobiet. U chorych na otyłość obserwuje się zwiększoną zapadalność na niektóre schorzenia takie jak choroby układu krążenia, cukrzyca czy zapalenia kości i stawów. Ponadto uważa się, że otyłość sprzyja występowaniu niektórych typów nowotworów i znacząco skraca oczekiwaną długość życia.

Operacyjne metody leczenia otyłości – wskazania

Współcześnie istnieje wiele metod leczenia otyłości: leczenie dietetyczne czy farmakologiczne. Chorym zaleca się również zmianę stylu życia oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Otyłość leczy się również chirurgicznie. Leczenie chirurgiczne proponuje się pacjentom, u których metody leczenia zachowawczego nie przyniosły oczekiwanych rezultatów lub wręcz przeciwnie – leczenie zakończyło się sukcesem, lecz problem otyłości powrócił wraz z nadmiernym spożywaniem pokarmów przez chorego. Wielu lekarzy uważa, że chirurgiczne leczenie otyłości jest ostatecznością, dlatego powinno się je rozważać w przypadku, kiedy pozostałe metody terapeutyczne zawiodły, gdyż zabieg stanowi nieodwracalną ingerencję w funkcjonowanie ludzkiego organizmu.

  Jak się ubrać na ślub - poradnik

Wskazaniem do leczenia otyłości metodami operacyjnymi jest skrajna otyłość, o której mówimy, gdy wskaźnik masy ciała BMI wynosi powyżej 40 kg/m2. Leczeniu chirurgicznemu mogą być poddani również pacjenci ze wskaźnikiem masy ciała pomiędzy 35 a 40 kg/m2, jednak wtedy pod uwagę bierze się również istnienie (lub też jego brak) chorób towarzyszących otyłości bądź wspomniane już braki postępów w leczeniu zachowawczym.

Ponadto wskazaniem do operacyjnego leczenia są straty psychologiczne i problemy natury socjalnej związane z otyłością. Osobom otyłym trudniej jest znaleźć pracę czy założyć rodzinę. Otyłość jest źródłem kompleksów i frustracji, a dla wielu osób również przyczyną niepowodzeń w życiu.

Istnieje kilka alternatywnych metod operacyjnego leczenia otyłości. Zabieg metodą Gastric Bypass (RNY) polega na odcięciu części powpustowej żołądka, dzięki czemu pacjent po zjedzeniu niewielkiej ilości jedzenia czuje się pełny i nie może więcej zjeść. Po leczeniu otyłości metodą RNY konieczne jest dodatkowe przyjmowanie witamin i mikroelementów, których braki często muszą być uzupełniane do końca życia. Popularna jest również metoda Vertical Banded Gastroplasty (VBG), polegająca na zmniejszeniu górnej części żołądka oraz Lap-Band, w której wykorzystuje się silikonową opaskę w górnej części żołądka. Opaska dzieli żołądek na dwie części, ograniczając szybkość przechodzenia połkniętego pokarmu i zapewniając uczucie sytości na dłużej. Rzadziej stosuje się metody Biliopancreatic Diversion (BPD) i Duodenal Switch (DS), gdyż powodują stałe zmiany kierunku i długości pasażu jelitowego.

Ceny za leczenie operacyjne otyłości poznasz tutaj: