Przyczyny i objawy uszkodzeń wątroby

uszkodzen-watrobyDlaczego tak wiele osób zapada na choroby związane z wątrobą? Co jest przyczyną narastającej ilości problemów zdrowotnych Polaków? To pytanie od lat nurtuje naukowców i lekarzy. Przeprowadzone w tym zakresie badania wskazują jednoznacznie, że istnieje kilka przyczyn, które powodują uszkodzenie wątroby.

Objawy chorób takich, jak stłuszczenie choroby mogą być bardzo zróżnicowane, a sama choroba może przebiegać w zupełnie inny sposób u każdego chorego. W zdecydowanej większości przypadków jednak chory skarży się na uporczywe dolegliwości bólowe. Na początku trudno jednak stwierdzić, czy schorzenie to jest związane z wątrobą czy innymi organami układu trawiennego, gdyż wielu pacjentów zgłaszających się do lekarza z takimi problemami nie wie tak naprawdę, gdzie boli wątroba.
Co wywołuje bóle w wątrobie i jakie mogą być konsekwencje prowadzenia nieodpowiedniego trybu życia?

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości są bóle wątroby po alkoholu. Z takim problemem boryka się wiele osób, które często pozwala sobie na wypijanie wyskokowych trunków. Nie da się ukryć, że problemy alkoholowe są często jednym z podstawowych czynników wpływających na pogarszającą się pracę wątroby.

Boląca wątroba może pojawić się również w przypadku narażenia na stres czy nieodpowiedniej diety. W każdym z tych przypadków ważne jest natychmiastowe działanie i szybka mobilizacja, aby zmienić własne życie i uchronić się przed nieodwracalnym uszkodzeniem wątroby, którego nie można już wyleczyć.