Folk znowu trendy

63

Fashion folk to nic innego jak powrót do tradycyjnych wzorców opatrzony współczesnymi poprawkami lub dodatkami. Z folkiem kojarzą nam się przede wszystkim wiejskie chusty przekształcone obecnie na tak zwane arafatki. Kwiatowe printy i zwracające uwagę kolory odznaczające tradycyjne ubrania ludowe stosuje się nawet przy tworzeniu ubrań dla panów. Z jakiego względu folklorystyczne wzory znów są często stosowane? Tak naprawdę ciuchy są następnym etapem, pierwszym było wykorzystywanie na przykład ludowych melodii. Pisane są utwory wysławiające cudowną kulturę naszego kraju, tworzone są rzeźby, gotowane jest pożywienie. Dlaczego w takim razie nie ciuchy? Trzeba, jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ciuchy stylizowane na folklorystyczne nie są odpowiednie dla każdego. Wiejskie printy i formy świetnie sprawdzają się na wysportowanych paniach oraz umięśnionych mężczyznach. Niektórzy najzwyczajniej w świecie brzydko prezentują się w folku i nic na to nie wpłynie. Modne szczególnie wśród rdzennych górali jest także branie ślubu w ubraniach nawiązujących do tradycji. Nawiązania zaobserwować można między innymi w dodatkach i ubarwieniu, nie należy przecież przesadzić i włożyć na siebie przebrania a nie ubrania. Samo powracanie do tradycji oraz zwiększenie się zainteresowania folkiem okazuje się być, jednak zjawiskiem niebywale pozytywnym.

Polecamy:

sandały

Folk znowu trendy – powrót do korzeni w muzyce i modzie

Folk to gatunek muzyki, który od lat przyciąga rzesze fanów swoim charakterystycznym brzmieniem, melodyjami i tekstami o tematyce związanej z życiem wiejskim oraz tradycją. W ostatnim czasie jednak, folk powrócił do łask nie tylko w muzyce, ale również w modzie i kulturze popularnej. Jak to się stało?

Przede wszystkim, wielu artystów zaczęło eksperymentować z brzmieniem folkowym, łącząc go z elementami innych gatunków, takich jak rock, pop czy elektronika. Dzięki temu powstała nowa fala artystów, którzy zyskali popularność na całym świecie, takich jak Mumford & Sons, Of Monsters and Men czy The Lumineers. Ich muzyka stała się znakiem rozpoznawczym nowego nurtu w muzyce, znanego jako indie folk.

  Komunia jak się ubrać? Poradnik dla rodziców

Jednak to nie tylko muzyka przyczyniła się do powrotu folkowych klimatów. W modzie również zaczęły pojawiać się elementy nawiązujące do stylu wiejskiego. Wzory kwiatowe, hafty, koronki czy sztruksowe spodnie to tylko niektóre z elementów, które zagościły na wybiegach oraz w kolekcjach popularnych marek. Moda inspirowana folkowym stylem stała się bardzo pożądana przez młodsze pokolenia, które szukają w niej połączenia tradycji i nowoczesności.

Wielu ludzi zaczęło również interesować się folkową kulturą, jej historią oraz tradycją. Festiwale folkowe zyskały na popularności, przyciągając zarówno fanów muzyki, jak i osób szukających bliskiego kontaktu z naturą oraz kulturą wiejską. W Polsce popularnością cieszą się takie festiwale jak Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, czy Przystanek Woodstock.

Powrót do korzeni w muzyce, modzie i kulturze popularnej jest zjawiskiem, które w ostatnich latach nabiera na sile. Szukanie inspiracji w tradycji oraz kulturze ludowej staje się coraz bardziej popularne, a trend ten ma szansę utrzymać się przez wiele kolejnych sezonów.

Folk znowu trendy, ale tym razem w odświeżonej wersji, z nowymi brzmieniami, wzorami i inspiracjami. To styl, który łączy w sobie nowoczesność i tradycję, a jego popularność ciągle rośnie. Czy to tylko chwilowa moda, czy też powrót do wartości związanych z naturą i życiem wiejskim? Tego jeszcze nie wiadomo, ale jedno jest pewne – folkowy styl jest na topie.